Polityka i etyka wydawnicza „Studiów Śląskich”

Polityka

„Studia Śląskie” publikują oryginalne studia, artykuły materiałowe i przyczynki naukowe. Zakazana jest publikacja wyników tych samych badań w więcej niż jednym czasopiśmie.

Cała zawartość czasopisma jest poddawana procesowi recenzji / wszystkie artykuły naukowe publikowane na łamach czasopisma „Studia Śląskie” poddawane są procesowi recenzji naukowych

Redakcja „Studiów Śląskich” prowadzi ciągły nabór prac do wszystkich działów czasopisma.

Redakcja czasopisma, przed opublikowaniem manuskryptu, nie udziela o nim żadnych informacji osobom innym niż autor, recenzenci, doradcy redakcji.

Nadesłanie artykułu jest traktowane jako zgoda Autora na udostępnienie swojej pracy i informacji w niej zawartych dla celów, którym służą „Studia Śląskie”

Decyzje redakcji o przyjęciu lub odrzuceniu artykułu do publikacji są oparte wyłącznie na podstawie istotności, oryginalności, jasności artykułu oraz jego zgodności z profilem i misją czasopisma.

Studiom kwestionującym artykuły, które wcześniej zostały opublikowane na łamach „Studiów Śląskich”, będzie nadawany najwyższy priorytet w procesie oceny redakcyjnej,  recenzenckiej i publikacyjnej.

Studia, w których postawione hipotezy zostały sfalsyfikowane lub w których zostały uzyskane negatywne wyniki, nie będą z tego względu odrzucane.

Wszystkie artykuły przed publikacją są recenzowane, przy uwzględnieniu możliwości powiązanych lub konfliktowych interesów.

Wszelkie artykuły złożone do redakcji są traktowane poufnie.

W razie wykrycia istotnych błędów w już opublikowanym artykule redakcja dołoży wszelkich starań, aby jasno i szybko sprostować zaistniałe błędy.

Etyka

Redakcja czasopisma „Studia Śląskie” działa w zgodzie z Kodeksem Postępowania opracowanym przez Komitet ds. Etyki Wydawniczej – COPE (Committee on Publication Ethics). Tworząc i strzegąc reguły etyki publikowania opiera się na wytycznych COPE. Kluczowe reguły etycznego postępowania redakcji i autorów zostały wskazane poniżej. W przypadkach, które nie zostały poniżej opisane, Redakcja opiera się na zasadach wypracowanych przez COPE i dostępnych na stronie https://publicationethics.org/

Redakcja podejmuje rozważne kroki w celu identyfikacji i zapobiegania publikacji artykułów, których dotyczy niewłaściwe postępowanie autorów. Szczególna uwaga zwrócona jest na eliminowanie zjawisk takich jak ghost authorship, guest authorship, text recycling, wielokrotne publikowanie wyników, plagiat, manipulowanie cytatami, fałszowanie lub fabrykowanie danych, itd.

„Studia Śląskie” nie uznają żadnej formy plagiatu ani innych tego rodzaju nadużyć. W przypadku jakichkolwiek podejrzeń lub oskarżeń o plagiat redakcja podejmuje odpowiednie kroki celem zbadania i wyjaśnienia sytuacji.

Konflikt interesów lub sprzeczne interesy

Wszelkie zarzuty dotyczące niewłaściwego postępowania będą rozpatrywane przez redakcję ostrożnie i proporcjonalnie do zarzutu.

W razie pojawienia się zarzutów dotyczących złych praktyk redakcja wstrzyma publikację artykułu do wyjaśnienia sytuacji, a następnie w zależności od stanu faktycznego odrzuci, skieruje do poprawek lub opublikuje artykuł. Redakcja będzie informować na bieżąco wszystkich zainteresowanych autorów o wszelkich zarzutach dotyczących niewłaściwych praktyk pojawiających się względem ich postępowania.

Wydawca i redaktorzy czasopisma wyrażają gotowość publikacji wszelkich niezbędnych poprawek, sprostowań, wyjaśnień i przeprosin.

Redakcja czasopisma zastrzega, że wszelkie przejawy nierzetelności naukowej będą zgłaszane i dokumentowane. W przypadku wykrycia niewłaściwego postępowania autora redakcja może zastosować następujące sankcje:

  • List skierowany do autora wyjaśniający rozbieżność pomiędzy zasadami wyznawanymi przez redakcję i postępowaniem autora.
  • List upominający i ostrzegający autora względem przyszłego postępowania.
  • Oficjalny list wystosowany do ważnych instytucji, fundacji lub stowarzyszeń naukowych zawierający informacje o wykrytym przypadku niewłaściwych praktyk.
  • Publikacja informacji o powtórzonej publikacji lub plagiacie na stronie internetowej i na łamach czasopisma.
  • Publikacja opisująca szczegóły niewłaściwego postępowania.
  • Odmowa przyjmowania prac składanych przez danego autora, jednostkę, instytucję odpowiedzialną za niewłaściwe postępowanie w określonym przedziale czasu.

W przypadku wykrycia plagiatu po publikacji artykułu tekst zostaje usunięty z elektronicznej wersji czasopisma, następuje formalne wycofanie artykułu z literatury naukowej. Dodatkowo o zaistniałej sytuacji zostają powiadomione instytucje zatrudniające autora, recenzenci i osoby poszkodowane, inni wydawcy, redakcje oraz instytucje indeksujące autorów.

Zasady dot. autorstwa i współautorstwa – wszyscy autorzy manuskryptu są ujawniani i są wymienieni w artykule jako autorzy. Dokładny udział autorów w tworzeniu manuskryptu jest ujawniany w oświadczeniu autorskim.

Własność intelektualna – autorzy przenoszą majątkowe prawa autorskie (Copyrights) na wydawcę, tj. na Instytut Śląski. Prawa majątkowe przekazywane są do wykorzystania na wszelkich znanych polach eksploatacji. Wydawca zobowiązuje się przestrzegać osobistych praw autorskich i każdorazowo informować o autorze artykułu, recenzji lub sprawozdania opublikowanego w „Studiach Śląskich”.

Treści zawarte w Dla autorów – prawa, obowiązki i zalecenia dla autorów stanowią część Polityki i etyki wydawniczej „Studiów Śląskich”.

Treśchttps://studia-slaskie.instytutslaski.pl/informacje-dla-autorow-i-recenzentow/#autorzyprawaobowiazkii zawarte w wytycznych Dla recenzentów stanowią część Polityki i etyki wydawniczej „Studiów Śląskich”

Publikowane teksty:

  • „Studia Śląskie” publikują oryginalne studia, artykuły materiałowe i przyczynki naukowe. Zakazana jest publikacja wyników tych samych badań w więcej niż jednym czasopiśmie.
  • redakcja przyjmuje teksty przygotowane zgodnie z zaleceniami dla autorów
  • decyzję o publikacji tekstu podejmuje redaktor naczelny po ewentualnym zasięgnięciu opinii redakcji i/lub rady naukowej, na podstawie analizy uwag i konkluzji zawartych w recenzjach wraz z ewentualną polemiką autora tekstu i ostatecznej wersji tekstu sprawdzonej przez autora, weryfikując właściwy dobór recenzentów, adekwatność opinii recenzentów i ustosunkowanie się do nich przez autora, ogólną jakość naukową artykułu

Plan wydawniczy

„Studia Śląskie” są półrocznikiem. Plan wydawniczy zakłada publikację jednego numeru do końca pierwszego półrocza i drugiego do końca roku. Zaproszenia do składania artykułów publikowane są co najmniej pół roku przez publikacją numeru tematycznego.

Skargi i zażalenia

Skargi i zażalenia należy kierować na adres elektroniczny redaktora naczelnego i/lub sekretarza redakcji (b.kuswik@instytutslaski.pl i/lub r.wieczorek@instytutslaski.pl). Skargi i zażalenia odnoszące się do:

  • prac redakcji będą rozpatrywane przez Radę Redakcyjną i Redakcję.
  • publikowanych prac lub standardów wydawniczych będą rozpatrywane przez Redakcję „Studiów Śląskich” i podawane do wiadomości zainteresowanym autorom.

O przyjęciu i sposobie rozstrzygnięcia złożonych skarg i zażaleń wnoszący je będzie informowany tą samą drogą, którą ją złożył.

Źródła finansowania

Głównym źródłem finansowania „Studiów Śląskich” są środki statutowe Instytutu Śląskiego, który jest instytucją kultury zarejestrowaną w Rejestrze Instytucji Kultury Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego: 114/2019. Dodatkowe źródła przychodu pochodzą ze sprzedaży papierowych i elektronicznych egzemplarzy oraz artykułów Studiów Śląskich, w tym przychody z tytułu licencji niewyłącznych.

Reklama

„Studia Śląskie” nie publikują reklam. Na łamach czasopisma ukazują się jedynie informacje o źródłach finansowania czasopisma w celu utrzymania transparentności działań redakcji. Wydawca „Studiów Śląskich” zgadza się przyjmować jedynie takie wsparcie finansowe, które w żaden sposób nie oddziałuje na politykę i zasady etyczne przyjęte przez Redakcję czasopisma.

Wyszukiwanie zaawansowane