Autorzy – prawa, obowiązki i zalecenia dla autorów
Manuskrypty:
1. „Studia Śląskie” publikują oryginalne studia, artykuły materiałowe i przyczynki naukowe. Zakazana jest publikacja wyników tych samych badań w więcej niż jednym czasopiśmie.
2. Autor, składając artykuł do publikacji w „Studiach Śląskich”, akceptuje przyjęty przez redakcję sposób postępowania wydawniczego i dołącza oświadczenie, że artykuł jest wynikiem oryginalnej pracy, której rezultaty zostały złożone do publikacji tylko w „Studiach Śląskich”.
3. W oświadczeniu autor potwierdza, że podczas zbierania i analizy danych oraz tworzenia manuskryptu nie naruszono zasad etycznego postępowania, przestrzeganych przez „Studia Śląskie”.
Pobierz: Oświadczenie autorskie
4. Teksty można przesłać w formie elektronicznej na adres redaktora: b.kuswik@instytutslaski.pl i/lub sekretarza redakcji r.wieczorek@instytutslaski.pl, w pliku *.doc, *.docx lub *.rtf. Obok nazwiska i imienia należy podać nazwę placówki naukowej, z którą związany jest autor, identyfikator ORCID oraz możliwe sposoby kontaktu (adres, e-mail, telefon).
5. Zgłoszenie tekstu do publikacji przez autora oznacza, że uznał i rzetelnie zasygnalizował prace badaczy, na których dorobek naukowy powołuje się w swoim artykule.
6. Wszystkie artykuły przesłane do redakcji „Studiów Śląskich” celem opublikowania ich na łamach czasopisma utrzymywane są w poufności do czasu ich opublikowania. Oznacza to m.in. niewykorzystywanie danych, argumentów ani interpretacji zawartych w artykule do czasu jego publikacji.
7. Redakcja „Studiów Śląskich” nie pobiera opłat za przyjęcie artykułu ani za proces jego oceny (recenzji artykułu) – koszty prac związanych z oceną tekstu pokrywa wydawca „Studiów Śląskich”, tj. Instytut Śląski.
8. Przesłane przez autora propozycje recenzentów dla złożonego przez siebie artykułu nie są w żaden sposób zobowiązujące dla redakcji.
9. Propozycje artykułów lub przeglądów, które są niezgodne z profilem i misją czasopisma, nie są przyjmowane przez redakcję.
10. Autor, zgłaszając artykuł redakcji „Studiów Śląskich”, przyjmuje odpowiedzialność za uzyskanie wszelkich niezbędnych zgód do opublikowania zawartych w nim materiałów, do których prawa autorskie należą do osób trzecich (publikacja w „Studiach Śląskich” materiałów chronionych prawem autorskim jest możliwa jedynie po uprzednim dostarczeniu przez autora do Redakcji pisemnej zgody właściciela praw autorskich).
Recenzje
11. Cała zawartość czasopisma jest poddawana procesowi recenzji / wszystkie artykuły naukowe publikowane na łamach czasopisma „Studia Śląskie” poddawane są procesowi recenzji naukowych.
(Szczegółowo o procesie recenzowania artykułów w „Studiach Śląskich” poniżej, w dziale dla Recenzentów)
12. Autor, który złożył tekst do publikacji w „Studiach Śląskich”, jest zobowiązany do uczestniczenia w całym procesie recenzyjnym artykułu.
13. „Studia Śląskie” publikują tylko takie artykuły, które otrzymały dwie pozytywne recenzje.
14. Autor jest zobligowany do prostowania błędów.
15. Wszyscy autorzy artykułu muszą mieć istotny wkład w powstanie pracy.
16. Aby przeciwdziałać przypadkom nierzetelności naukowej, takim jak np. ghostwriting, guest authorship (katalog niedozwolonych praktyk), redakcja zgodnie z zaleceniami MNiSW wprowadziła poniższe rozwiązania:
16.1. Od autorów publikacji wymaga się ujawnienia ich poszczególnego wkładu w powstanie publikacji (z podaniem ich afiliacji oraz kontrybucji, tj. informacji, kto jest autorem koncepcji, założeń, metod itp. wykorzystywanych przy przygotowaniu publikacji) – przy czym główną odpowiedzialność ponosi autor zgłaszający manuskrypt.
16.2. Wszelkie wykryte przypadki ghostwriting (pominięcia wkładu innej osoby) i guest authorship (znikomego bądź żadnego udziału autora/współautora) oraz innych złych praktyk będą demaskowane, włącznie z powiadomieniem odpowiednich podmiotów (instytucje zatrudniające autorów, towarzystwa naukowe, stowarzyszenia edytorów naukowych itp.), jak również z publikacją tej informacji w czasopiśmie i na stronie internetowej „Studiów Śląskich”.
17. Redakcja zastrzega sobie możliwość zwrotu artykułów do uzupełnienia i/lub dokonania za zgodą autora skrótów w tekście.
18. Składając propozycję artykułu, recenzji lub sprawozdania do opublikowania w „Studiach Śląskich”, autor wypełnia „Oświadczenie autorskie” i tym samym przekazuje prawo do dysponowania artykułem wydawcy czasopisma, tj. Instytutowi Śląskiemu. Jednocześnie wydawca zobowiązuje się do szanowania osobistych praw autora artykułu i każdorazowego informowania o autorskości tekstu.
19. Wszelkie treści opublikowane w „Studiach Śląskich” są objęte ochroną własności Instytutu Śląskiego: „Copyright © Instytut Śląski”.
20. Po ukazaniu się artykułu w „Studiach Śląskich” autor otrzymuje bezpłatnie jeden fizyczny egzemplarz czasopisma na adres podany w oświadczeniu autorskim (aby otrzymać egzemplarz autorski na inny adres, należy powiadomić redakcję). Każdemu autorowi/współautorowi przysługuje jeden darmowy egzemplarz.
Struktura Pracy, Wymagane Formatowanie Tekstu i Bibliografii
Pobierz: szczegółowe Zasady redakcyjne (doc)
21. Artykuł: nie może przekraczać dwóch arkuszy autorskich (80 tys. znaków wraz ze spacjami, włączając streszczenia i bibliografię). Układ tekstu: 30 wersów na stronę, po około 60 znaków w wersie. Dopuszczalne jest składanie artykułu podzielonego na części o objętościach do dwóch arkuszy każda. Wszystkie części artykułu muszą zostać złożone jednocześnie.
22. Dane autorów: powinny znajdować się tylko na stronie tytułowej artykułu. Pozostała część powinna być pozbawiona wszelkich informacji, które mogłyby wskazywać na tożsamość autora, w tym unikać autocytowania. Redakcja zastrzega sobie prawo do wprowadzenia zmian we fragmentach tekstu ujawniających tożsamość autora, w celu ich anonimizacji.
23. Streszczenie: do tekstu musi być dołączone streszczenie w języku artykułu o długości 150–300 słów. Powinno ono zawierać najważniejsze tezy pracy, stawiany w niej problem (w stosownych przypadkach pytania badawcze oraz zastosowane techniki i metody badawcze), rodzaj wykorzystanych danych oraz podstawowe wyniki i wnioski. W streszczeniu niedopuszczalne jest powtarzanie tytułu pracy. Jeśli to nie sprawia trudności, można dostarczyć również ewentualne tłumaczenie streszczenia na język niemiecki i angielski.
24. Słowa kluczowe i bibliografia: artykuł powinien zawierać również 3–5 słów kluczowych oraz wykaz cytowanej literatury (w formie bibliografii załącznikowej).
25. Podziękowania: autor może podziękować indywidualnym osobom lub ich grupom pod wspólnymi nazwami (np. ankieterzy, statystycy itd.), jednak ich rola w powstawaniu pracy powinna być zawsze jasno określona (np. zebrał/a dane, wyraził/a swoją krytyczną opinię nt. pierwszej wersji tekstu itd.). W podziękowaniach należy także ujawnić finansowanie opisywanych badań oraz wszelkie inne źródła wsparcia. Sekcję tę należy umieścić pomiędzy treścią artykułu a bibliografią.
26. Bibliografia: zamieszczona na końcu artykułu zawiera kompletny wykaz przywołanych w artykule źródeł i pozycji bibliograficznych. Wykaz bibliograficzny nie może obejmować pozycji nieprzywoływanych w manuskrypcie.
27. Materiały, do których prawa autorskie należą do osób trzecich: na autorze manuskryptu spoczywa obowiązek uzyskania pozwoleń na opublikowanie takich materiałów. Obszerne fragmenty tekstu (tj. większych, niż dopuszcza prawo cytatu), ilustracji, rycin, schematów, tabel itp. pochodzących z innych dzieł chronionych prawem autorskim mogą zostać opublikowane jedynie po wcześniejszym dostarczeniu przez autora pisemnej zgody właściciela praw autorskich na ich umieszczenie w „Studiach Śląskich”.
28. Elementy graficzne tekstu i tabele: wszelkie grafiki zamieszczane w artykule muszą być dostarczane w plikach o wysokiej rozdzielczości i być odpowiednio opisane (tytuł, opis, źródło).
28.1. Zdjęcia: publikowane będą wizerunki osób tylko za ich zgodą i w przypadkach, gdy zgoda nie jest wymagana. Zdjęcia objęte prawami autorskimi osób trzecich będą publikowane na zasadach opisanych w pkt. 27.
28.2. Tabele: należy przesyłać w formacie umożliwiającym ich edycję.
28.3. Ryciny, diagramy: należy przesyłać w formacie umożliwiającym edycję rozmiaru, legendy, etykiet, tytułu.
28.4. Wykresy: należy przesyłać w formacie umożliwiającym edycję rozmiaru, legendy, etykiet, osi, tytułów, nagłówków.
28.5. Mapy: należy przesyłać w najwyższej możliwej rozdzielczości, w skali szarości, jeśli prezentowane dane na to pozwalają.
29. Oczekiwany sposób sporządzenia przypisów:
29.1. Powołując się po raz pierwszy, należy podać: inicjał imienia i nazwisko autora, cały tytuł wyróżniony kursywą, miejsce i rok wydania. Wszystkie elementy należy rozdzielić przecinkiem. W przypadku kilku pozycji należy rozdzielić je średnikiem.
29.2. W pracach zbiorowych po tytule należy podać inicjał imienia i nazwisko redaktora poprzedzone formułą „pod red.” bądź „opr.”, zgodnie z opisem na stronie tytułowej.
29.3. Przy kolejnych cytowaniach po nazwisku należy podać łaciński skrót „op. cit.”. Także w innych sytuacjach należy używać skrótów łacińskich, takich jak: „ibid.”, „idem.”, „eadem.”. W przypadku cytowania kilku pozycji tego samego autora należy podawać skrócone formy tytułów.
29.4. Przy czasopismach należy podać rok i numer periodyku, ewentualnie także datę dzienną.
29.5. Przy źródłach pochodzących z Internetu należy podać również datę dostępu: „(dostęp: dd.mm.rrrr)”.
29.6. Szczegółowe instrukcje dotyczące sporządzania odwołań i bibliografii znajdują się pod adresem: Zasady redakcyjne (.doc)
30. Redakcja zastrzega sobie prawo nieprzyjmowania tekstu, który nie spełnia wymagań określonych dla struktury pracy, formatowania tekstu i bibliografii.
Dla Recenzentów
Pobierz: Formularz recenzyjny (.docx)
Recenzent
1. Recenzent: zewnętrzny ekspert, wybrany przez redakcję do dostarczenia pisemnej opinii na temat artykułu, mającej na celu ulepszenie studium/pracy.
2. Recenzentami prac składanych do „Studiów Śląskich” są specjaliści z dziedzin obejmujących problematykę artykułu, posiadający co najmniej stopień doktora. Recenzentów wybiera się spoza grona redakcji „Studiów Śląskich” oraz spoza placówki, w której zatrudniony jest autor manuskryptu.
3. Recenzentami pracy powinny być osoby, które nie znajdują się w sytuacji konfliktu interesów wobec recenzowanych badań, autorów lub sponsorów badań. Konfliktem interesów mogą być bezpośrednie relacje osobiste (pokrewieństwo, związki cywilne, konflikt) lub relacje zawodowe.
4. Recenzenci są zobowiązani do zachowania poufności względem artykułu, który został przesłany im do oceny. Oznacza to m.in. niewykorzystywanie danych, argumentów ani interpretacji zawartych w recenzowanym artykule przed jego publikacją.
5. Lista recenzentów „Studiów Śląskich” i zasady recenzowania podawane są do publicznej wiadomości na stronie pisma. Nazwiska recenzentów poszczególnych artykułów nie są ujawniane.
Recenzja
6. Recenzja: pisemna opinia na temat artykułu, mająca na celu podnoszenie jakości wiedzy i nauki poprzez ulepszenie studium/pracy lub negatywną opinię dotyczącą jej publikacji. Opinia ta jest uargumentowana w oparciu o oceniany manuskrypt oraz wiedzę ekspercką.
7. Recenzja ma formę pisemną i kończy się jednoznacznym wnioskiem orzekającym o publikacji lub odrzuceniu artykułu. Wniosek końcowy artykułu wynika z argumentów przedstawionych w recenzji.
7.1. Recenzja jest formułowana zgodnie z formularzem recenzyjnym „Studiów Śląskich” (do pobrania: formularz w wersji polskojęzycznej (.docx)).
7.2 Szczegółowe uwagi recenzenckie mogą być przekazane w formie komentarzy zawartych w artykule.
8. Recenzje dostarczane przez recenzentów są wykonywane bezzwłocznie, odnosząc się do artykułu trafnie, uprzejmie, bez uprzedzeń, a zawarte w nich oceny są uzasadnione. Dostarczają autorom jasnych, konstruktywnych i szczegółowych opinii w sposób umożliwiający ustosunkowanie się do zawartych w nim uwag.
9. Recenzje wykonywane są odpłatnie. Koszt recenzji wykonywanych na potrzeby „Studiów Śląskich” ponosi ich wydawca, Instytut Śląski. Wynagrodzenie recenzenta za sporządzoną recenzję jest niezależne od wydanego w recenzji końcowego wniosku orzekającego o jakości artykułu.
Procedura recenzowania
10. Recenzowanie: uzyskiwanie opinii recenzentów o poszczególnych rękopisach.
11. Teksty poddawane są wstępnej ocenie formalnej i merytorycznej przez redakcję pisma.
12. Redakcja czasopisma zwraca się do potencjalnych recenzentów z prośbą o sporządzenie recenzji. Wybór potencjalnych recenzentów i recenzentów jest dokonywany jedynie na podstawie wcześniej określonych warunków merytorycznych i etycznych.
13. Zanonimizowane teksty są dostarczane recenzentom przez redakcję.
14. Teksty są recenzowane poufnie i anonimowo przez dwóch zewnętrznych recenzentów z zastosowaniem zasady podwójnej ślepej recenzji (tzn. recenzenci nie wiedzą, kim jest autor, a autor nie wie, kim są recenzenci).
15. W przypadku rezygnacji z przygotowania recenzji recenzent jest zobowiązany niezwłocznie poinformować o tym fakcie Redakcję „Studiów Śląskich”, obowiązkowo podając przyczyny rezygnacji.
16. Redakcja oraz recenzenci są zobowiązani do wydawania obiektywnych osądów i werdyktów. Umożliwione jest to poprzez procedurę podwójnie ślepej recenzji oraz poprzez dobór recenzentów spoza miejsca pracy autora artykułu.
17. Recenzenci są zobowiązani zgłaszać redakcji wszelkie podejrzenia odnośnie do nieetycznego postępowania autora artykułu, szczególnie w przypadku wszelkich istotnych podobieństw między recenzowanym artykułem a wszelkimi artykułami, o których recenzent ma wiedzę.
18. Redakcja po uzyskaniu recenzji przesyła ją w anonimowej formie autorowi z prośbą o odniesienie się do niej poprzez wprowadzenie w tekście wskazanych poprawek i/lub sporządzenie pisemnej, merytorycznej odpowiedzi w przypadku braku zgody z otrzymaną opinią.
19. Recenzent, w przypadkach uzasadnionych sporządzoną przez siebie recenzją, ma prawo żądać ponownego wglądu w artykuł po poprawkach autorskich.
20. W przypadku uzyskania sprzecznych recenzji redakcja może skierować artykuł do trzeciej recenzji zewnętrznej lub odrzucić pracę.
Redakcja „Studiów Śląskich” prowadzi roczne statystyki proporcji liczby artykułów złożonych do artykułów opublikowanych.